Szpilki od lat stanowią atrybut kobiecości. Mogą dodać kobiecie seksapilu i korzystnie wpłynąć na wygląd sylwetki. Z drugiej strony, jeśli zostaną nieodpowiednio dobrane do figury, wywołają efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast wydłużyć nogi, optycznie je skrócą; zamiast wysmuklić sylwetkę, nadadzą karykaturalnego wyglądu.

Szpilki dodają kobiecie dodatkowych centymetrów, co zazwyczaj jest bardzo pożądanym efektem. Warto jednak pamiętać, że na ładną prezencję wpływa nie tylko te kilka centymetrów więcej. Ważny jest też rodzaj i wysokość obcasa, kształt noska oraz design konkretnego modelu. Pamiętajmy też, nie wszystkie kobiety lubią wysokie szpilki, a nawet nie wszystkie potrafią w nich chodzić. Dlatego, kiedy nadchodzi czas, gdy z powodu zaistniałych okoliczności muszą je założyć, powinny wybrać te, które gwarantują maksymalny komfort i swobodę ruchów.

Szpilki i wygoda – czy to może iść w parze?

Warto pamiętać, że noszenie bardzo wysokich szpilek może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Cierpi przy tym zarówno kręgosłup, jak i nogi. Mając wybór, jakie buty wybrać, może lepiej będzie postawić na styl sportowy i zdecydować się na trampki? Pamiętajmy, że współczesna moda nie dyskwalifikuje ich jako obuwia noszonego do spódnic i sukienek. Wręcz przeciwnie, zachęca się nas do tego w blogosferze i na wybiegach. Co więcej, wiele pań, które decydują się na takie połączenie, wygląda bardzo ładnie i nie traci na kobiecości.

Jeśli bardzo lubisz szpilki i nie chcesz z nich rezygnować, spraw by Twoje stopy czuły się w nich najlepiej, jak to tylko możliwe. Postaw na nieco niższy obcas, dzięki czemu zyskasz wygodę, pewność podczas poruszania się i większą stabilność. Zmniejszysz też ryzyko dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa oraz szybkiej degeneracji stawów, przed czym przestrzegają lekarze ortopedii.

Szpilki dostosuj do figury

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na wysokich szpilkach, a z drugiej strony nie chcesz narażać swojego zdrowia, postaw na szpilki z koturnem pod śródstopiem. Dzięki temu zyskasz upragnione dodatkowe centymetry, a z drugiej strony zmniejszysz kąt, pod jakim ustawiona jest stopa i ograniczysz obciążenia dla stawów oraz kręgosłupa. W takim obuwiu doskonale zaprezentują się panie o masywnych nogach. Powinny go jednak unikać kobiety o drobnej budowie ciała i bardzo szczupłych nogach, bo taki wybór stworzy niewłaściwe proporcje. Zamiast tego polecamy im subtelne i delikatne szpilki, które nadadzą sylwetce nieco więcej lekkości. Panie o grubszych nogach mogą postawić również na bardzo modne współcześnie słupkowe obcasy.

Dziewczyny z długimi nogami są w komfortowej sytuacji, bo mogą sobie pozwolić na swobodny wybór wysokości szpilek. Dobrze będą wyglądały zarówno w tych niższych, jak i w bardzo wysokich. Z kolei niskie panie powinny raczej zrezygnować z tych wyjątkowo wysokich, bo wbrew pozorom, zamiast wydłużyć sylwetkę, nadadzą jej karykaturalnego wyglądu i zaburzą proporcje.

Szpilki znajdziesz pośród różnych kategorii obuwia, co pozwoli dopasować je do aktualnej pogody. Możesz założyć zwykłe czółenka, sandały albo botki. Znajdziesz je również pośród znanych i lubianych marek, o czym łatwo przekonać się, zerkając na buty karl lagerfeld.

Możesz też wybrać wracające obecnie do mody szpilki nawiązujące do stylu retro z wiązaniami wokół kostki albo charakteryzujące się podwyższoną cholewką. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju obuwie będzie najlepiej pasowało do dziewczyn o smukłej sylwetce i długich nogach. Powinny go natomiast unikać niższe panie.

Jak widać, przy wyborze szpilek bardzo duże znaczenie ma wzrost i sylwetka kobiety. Uwzględniając te cechy podczas doboru obuwia, można stworzyć efektowną kreację, która podkreśli atuty figury i zamaskuje jej niedoskonałości.