Gucci, Prada, Chanel – marki te od zawsze kojarzone są z bogactwem, luksusem i produktami z najwyższej półki. Przez wielu jednak moda z wybiegów jest przesadną celebracją pomysłów i wizji projektantów, które nie mają nic wspólnego z modą na co dzień. Czym właściwie jest styl high fashion i jaką rolę odegrał w rozwoju światowej mody? Sprawdź, jaki kierunek obierają znane marki high fashion i gdzie kupić ich wyjątkowe projekty.

Co to jest moda high fashion?

Moda high fashion jest słusznie kojarzona z największymi domami mody. To właśnie najznamienniejsze marki ubraniowe wyznaczają nowe trendy, eksperymentują z sylwetkami i nowymi materiałami, prawdziwie rewolucjonizując świat mody.

Styl high fashion jest wybierany przez znane fashionetki, obecnie influancerki, a także gwiazdy filmowe i celebrytów. Ubrania high fashion nie są dostępne dla każdego. Ich wysoka cena określa dość mocno grupę docelową, dla której są przeznaczone. W koszty tych ubrań i akcesoriów jednak wpisuje się nie tylko rozpoznawalny projektant, ale także bardzo wysokiej jakości materiały, zawsze świetnie skrojone formy i przede wszystkich najnowsze trendy w świecie mody, które pozwalają się wyróżnić.

Moda hight fashion kreowana na wybiegach często jest także artystycznym sposobem wyrazu projektanta. Znane pokazy są swoistego rodzaju show, w którym liczą się nie tylko ubrania, ale także emocje.

Historia stylu high fashion

Początek high fashion można datować na wiek XX. To wówczas zaczęły powstawać firmy ubraniowe, które wprowadzały do świata mody swoją wizję kobiecej oraz męskiej elegancji i szyku. Jedną z pierwszych i do dziś rozpoznawalną marką związaną z high fashion jest Chanel. Jej założycielka Coco Chanel w 1909 założyła dom mody, który do dziś dzień uznawany jest za przejaw luksusu i elegancji. Jednocześnie projekty marki cechuje ponadczasowa elegancja. To właśnie Chanel zawdzięczamy między innymi „małą czarną”.

W podobnym czasie powstała inna znana marka luksusowych ubrań – Louis Vuitton. Podobnie jak Chanel niejednokrotnie miała okazję ubierać najsławniejsze gwiazdy w Hollywood, tak samo, jak Gucci.

Historia high fashion jest historią kolejnych kroków milowych w świecie mody. To właśnie w pracowniach projektowych najsławniejszych marek można doszukać się rewolucyjnych rozwiązań i nowych kierunków wyznaczających trendy modowe. High Fashion outfit jest do tej pory celem pragnień osób, dla których moda jest czymś więcej niż ubraniem noszonym na co dzień.

High fashion na wybiegu – świat mody

Świat mody high fashion niegdyś był dostępny dla wąskiego grona najbogatszych ludzi. Pokazy mody, na których znane marki high fashion prezentowały swoje najnowsze kolekcje, mogli oglądać tylko zaproszeni goście. Wśród nich znajdowali się często politycy, inwestorzy, właściciele firm, z czasem modowi dziennikarze i fashionetki.

Dziś świat mody jest znacznie bardziej otwarty na przeciętnego odbiorcę. Transmisje z pokazów mody są puszczane w telewizji tradycyjnej oraz w mediach społecznościowych. Wszystkie osoby zainteresowane światem mody mogą śledzić poczynania najsławniejszych projektantów niemal na żywo.

Cena ubrań sławnych marek nadal jednak pozostaje bardzo wysoka. Ubrania marki Prada często kosztują kilka tysięcy złotych, co nie dla każdej osoby jest ceną do przyjęcia. Jak jednak udowadniają wpływowe influancerki na Instagramie, nie trzeba być ubranym od stóp do głów w markowe ciuchy. Czasami wystarczy jeden lub kilka charakterystycznych dodatków, aby stworzyć modny look będący własną interpretacją wizji projektantów.

Kultowe marki high fashion

Markowy butik Maicon oferuje produkty znanych i cenionych marek high fashion. Wśród wielu dostępnych produktów znajdziesz ubrania marki Guess, które wyróżniają się zawsze najwyższą jakością użytych materiałów i oryginalnymi projektami. Ponadto dostępne są ubrania marki Balenciaga, które przyciągają wzrok przede wszystkim nietuzinkową formą. Ubrania tej marki z pewnością wprowadzą powiew świeżości do Twojej garderoby.

Szukając akcesoriów do swoich stylizacji, nie możesz pominąć także torebek Michael Kors. Ta marka od dawna jest obecna nie tylko na wybiegach, ale także w garderobach najsławniejszych gwiazd i celebrytów.

A może sportowy styl jest tym, w czym czujesz się najlepiej? Wówczas koniecznie sięgnij po wysokiej jakości sneakersy Tommy Hilfiger. Marka wypuszcza także inne elementy męskiej garderoby, które przede wszystkim cenione są za ponadczasowy krój i doskonałe wyważenie pomiędzy elegancją a casualowym outfitem.

Wśród znanych marek high fashion można wymienić także Burberry, Dior, Dolce&Gabbana, Armani czy Ralph Lauren. Ubrań i akcesoriów od tych domów mody szukaj w najlepszych butikach.

Moda High fashion teraz i w przyszłości – co się zmieni?

Projektanci High Fashion wyznaczający nowe trendy często ocierali się o wręcz absurdalne rozwiązania, które dobrze wyglądały na wybiegu, jednak w życiu codziennym nie miałyby możliwości się przyjąć. Świat wysokiej mody coraz mocniej otwiera się na odbiorcę masowego. Widać to choćby po obecności największych marek we wszystkich platformach social mediowych. Na największe pokazy mody coraz częściej zapraszane są także influencerki z instagrama.

Także w projektach najnowszych kolekcji widać pewien kierunek zmierzający do wyprowadzenia ubrań z wybiegu na ulicę. Warto przypomnieć choćby znaną kooperację marki Louis Vuitton z ikoną mody streetwear Supreme.

Obecnie do głosu dochodzi pokolenie X i Y, które nie chce wyrażać się poprzez drogie i markowe ubrania. Nie jest ważne dla nich to, co mają, a to, kim są. Świat mody High Fashion ma zatem dwa wyjścia. Albo stać się coraz bardziej hermetycznym i zawęzić swoich odbiorców do najbogatszych ludzi na świecie lub otworzyć się na masowego odbiorcę. Jak widać po obecnym stanie rzeczy, ten drugi kierunek dla wielu domów mody jest atrakcyjniejszy. Być może high fashion coraz częściej będzie się mieszać ze streetwear.